„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

Te słowa były mottem przewodnim IV edycji Gminnego Konkursu Polonistycznego „Czy znasz swój język ojczysty?” – propagującego i krzewiącego wiedzę o języku, literaturze i kulturze polskiej – organizowanego przez PSP nr 1 w Kozienicach.

Konkurs odbył się 13 lutego, a jego wyniki poznaliśmy 21 lutego. Termin ten został wybrany nieprzypadkowo, bowiem w tym dniu przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Program słowno-muzyczny, promujący poprawną polszczyznę, przygotowali uczniowie klasy IVd i Vd pod kierunkiem pań: Barbary Mikos i Pauliny Zawadzkiej. Oprawę muzyczną przygotowała pani Magdalena Sobieniecka-Grosiak.

Po części artystycznej nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu, w którym udział wzięło 41 uczniów z ośmiu szkół podstawowych gminy Kozienice. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: klas V-VI i VII-VIII. Zadania obejmowały wiadomości i umiejętności wynikające z podstawy programowej dla szkół podstawowych.

Za osiągnięcia uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Za konkurs, z ramienia szkoły, odpowiedzialne były panie: Barbara Mikos i Paulina Zawadzka przy wsparciu pani Leokadii Cieślik – Doradcy Metodycznego MSCDN z Punktu Konsultacyjnego w Kozienicach. Nad całością czuwała dyrektor szkoły Maria Sampolińska.

• Konkurs "Czy znasz swój język ojczysty?"